Tym razem zaprezentowany został przekrój uprawianych przez artystę technik graficznych poprzez kolejne popularne w jego twórczości motywy: portrety, autoportrety, akty oraz wnętrza z ukazanymi w nich postaciami czy przedmiotami codziennego użytku. Artysta eksperymentuje w nich, analogicznie do malarstwa, ze światłem, przestrzenią, grając dosłownością i iluzją.
Najwcześniejsze z prezentowanych prac powstały w początkach XX w., podczas podróży Weissa do Francji i Włoch. Widać w nich wyraźne wpływy twórczości obcych malarzy, np. Henri Toulouse-Lautreca, czy też sztuki dawnej, szczególnie renesansu.
Podobnie jak w pierwszej części pokazu, zespół odbitek graficznych uzupełnią w kilku przypadkach studia i projekty rysunkowe do kompozycji graficznych. Widzowie mają niepowtarzalną okazję doświadczyć piękna prac wykonanych w tej technice.
Kuratorka: Agnieszka Salamon-Radecka
Źródło: materiały prasowe Muzeum Narodowego w Poznaniu