Projekt wideo norymberskiej artystki Pirko Schröder (1970), jest kontynuacją projektu zrealizowanego 22 lat temu, ukazującego ulubione miejsca mieszkańców Krakowa i Norymbergi.
W 2004 roku, podczas pobytu stypendialnego w Krakowie, artystka zebrała ulubione miejsca osób, które tam spotkała. O każdym z tych miejsc powstał długometrażowy film wideo, uzupełniony krótkim tekstem. Po powrocie do Norymbergi artystka kontynuowała projekt na tej samej zasadzie, dokumentując również tam osobiste ulubione miejsca. Teraz powraca do Krakowa odwiedzając te same miejsca i dokumentując zachodzące zmiany.
Projekt Sigthseeing Kraków/ Norymberga- 22 lata poźniej to niezwykły przewodnik po wyjątkowych miejscach w obu miastach partnerskich, który bada zmiany w krajobrazie miejskim i strukturze miast partnerskich. Nie bez znaczenia jest również pytanie o życie w mieście: Co sprawia, że życie miejskie jest warte życia i kochania? Jakich wartości pragną ludzie i gdzie je znajdują?
Źródło: materiały prasowe Domu Norymberskiego