Julia Woronowicz, znana również jako Pola Nuda, tworzy jedną, wielowątkową opowieść – spekulatywną historię alternatywną, w której dziewczynki, kobiety, rośliny i inne istoty odzyskują miejsce w czasie. Jej prace to etnofikcyjne kroniki świata, który mógłby istnieć – i może w ogóle istnieje – poza oficjalną historią. 

Tekst do wystawy autorstwa Gryzeldy Żelazny-Strączek: Wełni się, kłębi gdzieś historia, blisko i daleko, gdy schowana dobrze, tu i tam. Do siedemnastowiecznej historii mazońskiej docierać trzeba nitka po nitce. Zachowana w tkaninie, od wieków siwiała w ponadludzkim spokoju. Współcześnie, dzięki badaczkom post-polskiej antropoarcheologii feministyczno-queerowej, mamy dostęp do coraz liczniejszych acz wciąż zakurzonych źródeł ikonograficznych, które prezentujemy na wystawie i które podają, że uprzednio szanowane Mazonice, wełnogłowe baby a także rozczochrane osobiszcza, po utracie matriarchatu, zmuszone zostały do ukrywania się w lasach wraz ze szczerbatymi bździągwami, tymi, co podobno czarowały, i które przetrwawszy sądy i tortury, zostały wygnane z domów i wsi. Analiza pierwszych tkanin wykazała, że żyły razem po cichu i gromadnie. W zagajnikach i gąszczach zbierały siły, badały rośliny i przecierały szlaki, wspierały, kłóciły się i godziły, szukając sposobów na przetrwanie oraz pomstę krzywdy i niesprawiedliwości. „Zrobić na szaro wroga!”, oto była ich ledwie co ratyfikowana agenda: tkając zapisać, przechować i przekazać słowo, legendę, wiedzę, technikę. Niepotulnie tkać i nie budząc podejrzeń żyć wspólnie, na peryferiach patriarchalizującego się społeczeństwa rządzonego przez ogół mężów najgorliwszy, który wspierany przez państwa ościenne, doprowadził de facto do likwidacji matrylinearnej kultury mazońskiej obecnej na terenach współczesnej Polski od VI wieku oraz chrystianizacji wszystkiego-co-się-da, od ciał ludzkich po ciała zwierzęce i roślinne.

Osoby artystyczne: Pelka Atys, Janina Bużko, Agata Buchalik-Drzyzga, Borczi, Julia Ciunowicz, Ewa Dąbkowska, Teresa Kądziela, Kiju Klejzik, Natan Kryszk, Krystyna Mieszkowska-Dalecka, Helena, Minginowicz, Mrozia11, Gosia Mycek, Anna Olczyk-Kocikowa, Natalia Piontek, Małgorzata Piekarska-Nelke, Olivia Rosa, Maksymilian Rzontkowski, Romana Szymańska-Plęskowska, Henryka Zaremba, Gryzelda Żelazny-Strączek.

Kurator: Bartosz Nowak

Źródło: materiały prasowe Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim