Zachęta Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej. Najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku prezentowane są na licznych wystawach czasowych.
Budynek Zachęty jest jednym z nielicznych zabytków Warszawy, który przetrwał w całości II wojnę światową i do dziś można podziwiać w nim oryginalne wnętrza. Reprezentacyjny, eklektyczny budynek projektu Stefana Szyllera, ozdobiony rzeźbionym frontonem z dedykacją ARTIBUS – sztukom, został wzniesiony w 1900 roku. Budynek jest położony w centrum Warszawy w sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, nieopodal Traktu Królewskiego.
Zadaniem Zachęty jest opieka merytoryczna i organizacja ekspozycji w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury — jednych z najważniejszych festiwali sztuki na świecie. Galeria prowadzi też działalność edukacyjną kierowaną do dzieci i młodzieży oraz widzów dorosłych. Publikuje książki o sztuce współczesnej, gromadzi informacje na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku.
Zachęta jest otwarta na młodych artystów, ich prace można oglądać także w Miejscu Projektów Zachęty, nieopodal głównego gmachu – przy ul. Gałczyńskiego 3. To przestrzeń-laboratorium i scena artystycznych eksperymentów.
fot. pinacoteca.pl