Misją ŻIH jest upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Instytucja realizuje swój cel między innymi poprzez prezentację zbiorów w ramach wystaw czasowych oraz różnorodnych wydarzeń artystycznych, konferencji naukowych, spotkań popularnonaukowych, a także działalność edukacyjną i wydawniczą. Instytut jest zarówno depozytariuszem pamięci o przeszłości, jak i aktywnym centrum kultury – miejscem, które uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych.
Jednym z najważniejszych zadań Żydowskiego Instytutu Historycznego jest dbanie o spuściznę żydowską przechowywaną w archiwum Instytutu. Na jego zbiory składa się siedem milionów stron różnorakich dokumentów. Najważniejszą ich częścią jest Archiwum Podziemnego Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma.
Celem ŻIH jest dbanie o pamięć o zabytkach kultury żydowskiej w całej Polsce oraz ich dokumentację. Instytut zajmuje się także rozwojem największej w Polsce biblioteki judaistycznej. Obecnie księgozbiór liczy ponad 85 tysięcy woluminów, w tym kilka tysięcy starodruków i rękopisów.
Instytut dba o największą w Polsce kolekcję dzieł sztuki znajdującą się w jego magazynach. To ponad piętnaście tysięcy dzieł sztuki, które są cyklicznie prezentowane na organizowanych przez instytut wystawach. W kolekcji znajdują się prace artystów żydowskiego pochodzenia, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego i judaików.
Instytucja prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną, ukazującą dzieje i kulturę polskich Żydów. Szczególnym zadaniem ŻIH-u jest też rozwój działalności genealogicznej. Dla wielu osób z całego świata szukających swych korzeni, archiwa Instytutu są nieocenioną pomocą.
Źródło: www.jhi.pl
fot. jhi.pl / pinacoteca.pl