ECCE HOMO: Droga Cierpienia to tytuł wystawy dyplomowej Małgorzaty Glogier (2001), będącej podsumowaniem wieloletniego procesu twórczego i osobistej przemiany zarówno artystycznej, jak i wewnętrznej. Na wystawie zostanie zaprezentowany przekrój prac powstałych podczas kilkuletnich studiów, ukazując ewolucję języka malarskiego oraz subtelne, często nieuświadomione zmiany w sposobie postrzegania i odczuwania rzeczywistości. Dyplom główny został zrealizowany w pracowni malarstwa sztalugowego prowadzonej przez promotora prof. dr. hab. Piotra Klugowskiego oraz dyplom uzupełniający w pracowni szkła artystycznego i witrażowego prowadzonej przez promotora prof. dr. hab. Andrzeja Kałuckiego.
Punktem wyjścia jest człowiek, jego cielesna forma oraz to, czego ciało jest nośnikiem – emocje, wspomnienia i doświadczenia. Proces twórczy staje się przestrzenią do obserwacji przesunięć i pęknięć psychoemocjonalnych, badania ukrytej tożsamości i próbą uchwycenia duchowości portretowanych osób. Realistyczna forma połączona z ekspresyjnymi deformacjami pozwala ująć to, co utajnione. Prace oscylują wokół napięć pomiędzy światem wewnętrznym a zewnętrznym, sacrum a profanum oraz harmonią a rozedrganiem. Ludzie przedstawiani na obrazach Małgorzaty Glogier to zarówno osoby bliskie artystce, jak i osoby wcześniej nieznajome i spotkane (nie)przypadkowo. Niezależnie od personalnych zażyłości każda osoba jest portretowana z równie wysoką uważnością i wrażliwością. Takie podejście burzy hierarchie i podziały społeczne, skupiając się na jednostce i jej indywidualnej historii. W centrum pozostaje człowiek, w którym, niczym w zwierciadle, możemy zobaczyć odbicie samych siebie.
W ramach wernisażu odbędzie się projekcja działania performatywnego Małgorzaty Glogier oraz koncert Jana Geburstaga i Vedivith.
Koordynacja: Remigiusz Boruszewski
Źródło: materiały prasowe Galerii Sztuki Wozownia